CE sınıfı ehliyet, tır ehliyeti olarak bilinir. Bu sınıf ehliyeti aldığınız zaman tır kamyon ve çekici gibi ağır araçları kullanabilirsiniz. CE ehliyetini alabilmeniz için önce C sınıfı ehliyetinizin olması gerekir. C sınıfı ehliyeti alabilmeniz için ise B sınıfı ehliyetinizin olması şarttır. Yani trafikte ağır bir araç kullanmak istiyorsanız önceliğinizin tecrübeden yana olması gerekir.

Küçük araçları kullanan kişiler 21–22 yaşını doldurduktan sonra CE sınıfı gibi büyük ehliyetler için başvuruda bulunabilirler.

CE ehliyeti C sınıfının bir üstüdür. Bu ehliyeti alan kişiler M, B, B1, C, C1, E ve F tipi tüm araçları kullanabilirler. CE ehliyetinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Her 5 yılda bir ehliyetinizi yenilemek için sağlık raporu almanız gerekir. CE ehliyeti eski sınıflandırmaya göre D ehliyeti olarak bilinir.

CE Ehliyeti Nasıl Alınır?

Eski sisteme göre ehliyeti olmayan bir aday sınava girerek tır ehliyetini alabiliyorlardı. Ancak 2016 yılında yapılmış olan düzenleme sonrasında tır ehliyeti alabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekti. Bunların en başında da B sınıfı ehliyetin olması zorunluluğu vardı.

B sınıfı ehliyeti olan bir aday önce direksiyon sınavına girerek C sınıfı ehliyetini sonrasında tekrar sınava girerek CE sınıfı ehliyetini almak zorunda. Bunun için sistem zincirleme bir halka olarak işler.

CE Sürücü Belgesi Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

CE sınıfı ehliyet alabilmek için aşağıdaki evrakların temin edilmesi gerekir.
TC kimlik belgesinin arkalı önlü fotokopisi
Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf
Adli sicil kaydı. e-devlet üzerinden de alınabiliyor.
Öğrenci kimlik belgesi ya da mezuniyet diploması,
sağlık raporu,
Önceden alınmış olan ehliyet,
CE Ehliyeti Kaç Yaşında Alınabilir?

CE ehliyeti alabilmeniz için 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Yaşını doldurmuş ve C sınıfı sürücü belgesi olan herkes başvuru da bulunabilir.

Etap Sürücü Kursu