IMG-LOGO
anasayfa / Hizmetlerimiz / A1 SINIFI EHLİYET

A1 SINIFI EHLİYET

IMG-COURSEA1/A2/A2 OTOMATİK SINIFI 17 NİSAN 2015 Tarih ve 29329 sayılı resmi gazetede yayınlanan KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİĞE GÖRE ; Madde 75 ‒ Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir: Msınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

A1sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. A2sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.(125cc ile KW gücü baz alınmak şartıyla ortalama 500CC ye kadar olan motorsikletler)

Asınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. (KW gücü baz alınmak şartıyla ortalama 500CC üstü motorsikletler) B1sınıfı sürücü belgesi net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrik ile çalışan araçların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz. (ATV EHLİYETİ)

YAŞ ve DENEYİM BAKIMINDAN M, A1sınıfı sürücü belgesi alacakların 16 YAŞINI, A2 sınıfı sürücü belgesi alacakların 18 YAŞINI , Asınıfı sürücü belgesi alacakların 20 YAŞINI (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21 YAŞINI) DOLDURMUŞ OLAM GEREKLİDİR. AYRICA A SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN 24 YAŞINDAN KÜÇÜK ADAYLARDA EN AZ 2 YILLIK A2 SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİBİ OLMA ŞARTI ARANIR.

A sınıfı sürücü belgesi ile A2 , A1 , M sınıfı ile kullanılabilen araçlarıda kullanabilinir. A2 sınıfı sürücü belgesi ile A1 , M sınıfı ile kullanılabilen araçlarıda kullanabilinir. A1 sınıfı sürücü belgesi ile M sınıfı ile kullanılabilen araçlarıda kullanabilinir. B sınıfı sürücü belgesi ile B1 (atv) türünden ehliyetle kullanılan araçlarda kullanabilinir. Sadece otomatik olan motorsikletleri kullanmak istemeniz durumunda ( Scooter veya Maxi Scooterlar için) bu belgelerin otomotik olanlarınıda alabilirsiniz. A2 OTOMATİK , A OTOMATİK gibi.Uygulama sınavlarına otomatik motorsikletler (scooter veya maxi scooter) ile girip daha kolay bir şekilde ehliyet alabilirsiniz.Fakat bu otomatik motorsiklet ehliyetleri ile sonradan vitesli motorsiklet kullanılamaz.

Etap Sürücü Kursları ; OTOMATİK VEYA VİTESLİ TÜM MOTORSİKLET EHLİYETLERİNDE ve ATV EHLİYETİNDE DE YARDIMCI OLABİLMEKTEDİR.0 224 443 16 90 Motorsiklet ehliyet sınavı nasıl yapılır? Adayın daha önceden alınmış herhangi bir ehliyeti yoksa ve İLK KEZ EHLİYET ALACAKSA; trafik ve çevre dersi 16, ilk yardım dersi 8,araç tekniği dersi 6 ve trafik adabı dersi 4 saat teorik olarak verilir. Bunun sonunda yapılacak merkezi sistem yazılı sınavda başarılı olursa ,EtapSürücü Kurslarına ait motosikletlerden biriyle yapılacak uygulama sınavına girmeye hak kazanırlar.

Eğer kursa başvuru yapan adayın daha önceden alınmış herhangi sınıf sürücü belgesi (ehliyeti ) varsa aday sadece Etap Sürücü Kurslarına ait motosikletlerden biriyle yapılacak uygulama sınavına girer. Uygulama sınavında başarılı olan adaya sertifikası verilir. Motorsiklet ugulama sınavı ; Yukarıdaki krokide belirtilen uygulama sınav bölümünde başarılı olan sürücülerle akan trafiğe çıkılarak sınav güzergahında , öğrenci ön de motorsikletle, sınav yapan komisyon üyeleri ve ders hocası arkadaki araçta onu takip ederek motorsiklet direkisyon sınavı tamamlanır. Başarılı olan öğrencilere sertifikaları düzenlenir.