IMG-LOGO
anasayfa / Hizmetlerimiz / CE SINIFI DORSE EHLİYETİ

CE SINIFI DORSE EHLİYETİ

IMG-COURSE

CE SINIFI EHLİYET NEDİR VE NASIL ALINIR CE Sınıfı ehliyet Tır ve Çekici kullanımı için alınmaktadır. Her çeşit tır kullanıcıları için geçerli ehliyet türüdür. 2016 yılından önce alınan E Sınıfı ehliyetinizi 28.04.1997 tarihinden önce alanlar TIR (çekici) kullanabilirler. Bu tarihten sonra E alanlar TIR kullanmak için mutlaka CE sınıfı ehliyete baş vurvaları gerekir. CE sınıfı ehliyet ile kamyon, Tır, Otomobil, traktör, minibüs, kamyonet ve 14 kişiye kadar yolcu taşıyan araçlar kullanılabilir.

14 kisiden fazla yolcu taşıyan araçları sadece D sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler kullanır. Eski E Sınıfı ehliyetinizi 28.04.1997 tarihinden önce alanlar Eski d yeni C sınıfı da almış sayılırlar. CE Sınıfı ehliyet almak için B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor 21 yaşından gün alanlar CE Sınıfı ehliyetlerini alabilirler. CE Yınıfı Yaş cetveli 2017 yılı için 1996 yılında doğduğu gün ve ayı dolduranlar 2018 yılı için 1997 yılında doğduğu gün ve ayı dolduranlar 2019 yılı için 1998 yılında doğduğu gün ve ayı dolduranlar B sınıfı ehliyetten CE sınıf ehliyete geçiş B ‘den CE’ ye geçiş yapacak adayların yazılı sınava girmeleri gerekmemektedir. Sadece direksiyon sınavına girmeleri yeterlidir.

CE Sınıfı Kayıt için Gerekli Evraklar Nüfus cüzdanı fotokopisi Daha önce alınmış başka bir sınıf sürücü belgeniz var ise fotokopisi Öğrenim belgesi aslı (Belge aslı görülüp tekrar iade edlir.) 5 Biyometrik Fotoğraf Yetkili Özel veya devlet hastanesinden sürücü olur raporu (Kursumuzdan rapor alabileceğiniz merkezler konusunda yardım alabilirsiniz. ) Direksiyon için 4 (Dört) sınav hakkı vardır. Girilmeyen sınavlarda o hak yanmış olur. Direksiyon sınavlarında 4 hakkı da dolmuş olan adaylar istemeleri halinde ücreti karşılığı tekrar kayıt yaptırıp, direksiyon dersi alarak ekstra 4 hakka daha sahip olabilirler.

2. Defa da direksiyon sınavına girip 4 hakkında da başarısız olanlar, ya da sınavlara girmeyip haklarını dolduranların dosyaları yanar. Bu durumda olan sürücü adaylarımız İstemeleri halinde tekrar yeni kayıt için başvuru yapıp direksiyon eğitimi alarak, sınavlarına yeniden girerek süreci baştan başlatabilirler. Kamyonet, TIR, otobüs, kamyon vb. Yük ve yolcu taşıyan araç sürücüleri, Şehir içi, Şehirlerarası veya Uluslararası çalışıyor iseler SRC ve Psikoteknik belgesi almaları gerekiyor. Uluslararası Yük, Eşya Taşımacılığı yapan tır sürücülerinin Src 3 Yük Eşya Taşımacılığı kargo belgesi ve Psikoteknik değerlendirme raporu almaları gerekmektedir.