IMG-LOGO
anasayfa / Hizmetlerimiz / D SINIFI EHLİYET

D SINIFI EHLİYET

IMG-COURSE

Yeni trafik yönetmeliği gereği D sınıfı ( otobüs ) ehliyeti alınabilmesi için önceden alınmış en az B sınıfı sürücü belgesi bulunması zorunluluğu vardır.Yani hiç ehliyeti olmayanlar sıfırdan direk otobüs( d ) sınıfı ehliyet alamazlar.

D sınıfı sürücü belgesi alınabilmesi için ; · 24 yaşını doldurmuş olmak , · en az ilköğretim (ilkokul ikinci kademe okuryazarlık belgesi ) mezunu olmak , · sağlık kurumlarından D sınıfı (2.grup sürücü belgeleri) sürücü olabilir raporu alabiliyor olmak , · sürücü belgesi alabilmek için gerekli sabıka kaydına sahip olmak , . en az B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak D sınıfı sürücü belgesine geçiş yapacaklar , Teorik eğitim ve sınavdan muaf olup , yukarıda belirtildiği gibi sadece uygulama eğitim ve sınavına aynı koşullarda tabi olunacaktır.

D sınıfı ehliyet ile kullanılabilecek araçlar ; · sürücüsü dahil en az 10 oturma yeri (9 + 1) olan ve insan taşımak için imal edilmiş araçlar (midibüs , minibüs ) · sürücüsü dahil en az 19 oturma yeri (18 + 1) olan ve insan taşımak için imal edilmiş araçlar (otobüs ) · D sınıfı sürücü belgesi ile yük taşımacılığı için kullanılan kamyon , kamyonet, çekici , tır vb. araçlar kullanılamaz.Onlar için Ayrıc C veya C1 sınıfı sürücü belgesi alınması gereklidir.