IMG-LOGO
anasayfa / Hizmetlerimiz / D1 MİNİBÜS KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR

D1 MİNİBÜS KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR

IMG-COURSE

BURSADA BİR İLK D1 MİNİBÜS SÜRÜCÜ BELGESİ KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. D1 sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? D1 ehliyet sınıfına sahip olan sürücüler Otomobil(B) Kamyonet(B) Minibüs(D) Ayrıca: Traktör(F) Motor bisiklet(M) ATV(B1) kullanacaklara verilen ehliyet çeşididir.

D1 sınıfı ehliyet nedir? nasıl alınabilir? D1 sınıfı ehliyet 2016 yılı itibariyle uygulanmaya başladı. Daha önce böyle bir ehliyet sınıfı yoktu. Eskiden B sınıfı ehliyet alanlar direk Minibüs sürebiliyordu. Fakat yapılan değişiklerle birlikte artık ilk defa ehliyet alacaklar direk minibüs süremeyecek. Hemen aklınıza gelen soruyu yanıtlayalım. Peki 2016 yılı öncesinde ehliyete sahip olanlar minibüs sürebilecek mi? Evet sürebilecek. Bu düzenleme sadece ilk defa ehliyet alanları kapsıyor.

Minibüs nedir? Minibüs yolcu sayısı dahil minimum koltuk sayısı 10 veya sürücü dahil maksimum koltuk sayısı 17 olan taşıtları ifade ediyor. Eğer Koltuk sayısı en fazla 9 olan bir araca binecekseniz bu araç otomobil olarak geçiyor. Otobüs yolcu sayısı dahil minimum koltuk sayısı 18 taşıtları ifade ediyor. D1 sınıfı ehliyet nasıl alınabilir? 2016 yılı itibariyle D1 ehliyete sahip olabilmek için öncelikle en az B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir.

Ardından D1 sınıfı ehliyet alınması mümkündür. Bu ehliyet sınıfında tecrübe şartı aranmaktadır. Bu ehliyet sınıfına direk başvuru yapılmamaktadır. D1 sınıfı ehliyet nasıl alınır? -D1 sınıfı ehliyet alacakların teorik sınavına girmesine gerek yok. -D1 ehliyet alacakların direksiyon eğitimi alarak, direksiyon sınavına girmeleri gerekiyor. D1 sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir? – En az B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekiyor. – M, A1, A2, A , B1 ehliyet olanlar direk başvuru yapamaz önce B sınıfı ehliyet almaları gerekiyor. – D1 ehliyet yaşı kaçtır? 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Bu ehliyet sınıfına 18 yaşını doldurmak yeterli değildir.