D1 MİNİBÜS KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR

D1 MİNİBÜS KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR

BURSADA BİR İLK D1 MİNİBÜS SÜRÜCÜ BELGESİ KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR.

D1 sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? 

D1 ehliyet sınıfına sahip olan sürücüler

Otomobil(B)

Kamyonet(B)

Minibüs(D)

Ayrıca:

Traktör(F)

Motor bisiklet(M)

ATV(B1)

kullanacaklara verilen ehliyet çeşididir.

 

D1 sınıfı ehliyet nedir? nasıl alınabilir?

D1 sınıfı ehliyet 2016 yılı itibariyle uygulanmaya başladı. Daha önce böyle bir ehliyet sınıfı yoktu. Eskiden B sınıfı ehliyet alanlar direk Minibüs sürebiliyordu. Fakat yapılan değişiklerle birlikte artık ilk defa ehliyet alacaklar direk minibüs süremeyecek.

Hemen aklınıza gelen soruyu yanıtlayalım. Peki 2016 yılı öncesinde ehliyete sahip olanlar minibüs sürebilecek mi? Evet sürebilecek. Bu düzenleme sadece ilk defa ehliyet alanları kapsıyor. 

 

Minibüs nedir? 

Minibüs yolcu sayısı dahil minimum koltuk sayısı 10 veya sürücü dahil maksimum koltuk sayısı 17 olan taşıtları ifade ediyor.

Eğer Koltuk sayısı en fazla 9 olan bir araca binecekseniz bu araç otomobil olarak geçiyor.

Otobüs yolcu sayısı dahil minimum koltuk sayısı 18 taşıtları ifade ediyor. 

 

D1 sınıfı ehliyet nasıl alınabilir?

2016 yılı itibariyle D1 ehliyete sahip olabilmek için öncelikle en az B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Ardından D1 sınıfı ehliyet alınması mümkündür. Bu ehliyet sınıfında tecrübe şartı aranmaktadır. Bu ehliyet sınıfına direk başvuru yapılmamaktadır. 

D1 sınıfı ehliyet nasıl alınır?

-D1 sınıfı ehliyet alacakların teorik sınavına girmesine gerek yok.

-D1 ehliyet alacakların direksiyon eğitimi alarak, direksiyon sınavına girmeleri gerekiyor.

D1 sınıfı ehliyet alma şartları nelerdir?

- En az B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekiyor.

- M, A1, A2, A , B1 ehliyet olanlar direk başvuru yapamaz önce B sınıfı ehliyet almaları gerekiyor.  

- D1 ehliyet yaşı kaçtır? 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Bu ehliyet sınıfına 18 yaşını doldurmak yeterli değildir. 

  • Etap Sürücü Kursları - Psikoteknik Merkezi C1 - C KAMYON - D OTOBÜS - A2 OTOMATİK - BE RÖMORK BURSA- SÜRÜCÜ KURSU - ÖZEL DİREKSİYON DERSİ

    TARİHÇEMİZ 1987 yılında eğitime başlayan ve bugüne kadar sevgiyi benimseyen, çağdaş gençliğin yetiştirilmesinde katkılarını esirgemeyen bir eğitim kurumudur. Eğitimin bir çok alanında deneyimi olan ve bu deneyimini insanlığa fayda sağlayabilme çabası içindedir. Etap sürücü kursu kadrosu; insani değer yargılarına önem veren, akıl ve bilimin yol göstericiliğinde bilgiye ulaşmak için çaba sarf eden, hedeflerine doğru yürürken yılmayan, zirvede olmak için kendine güvenen bir birey olma ortamını sizlere sunar. 1987 yılından beri yılmadan ülkemize, milletimize en iyi eğitimi vermeyi bir borç biliyoruz. "GÜVENLİ SÜRÜŞ İYİ BİR EĞİTİMLE BAŞLAR"

Diğer Haberler